Saksıda Sebze ve Meyve Yetiştirme Denemelerim

Genç biberiye bitkim

Bu sene Bordeaux’da havaların ısınmasıyla birlikte saksıda biberiye, domates ve fesleğen yetiştirmeye başladım. Saksıda zencefil ve limon yetiştirmeyi de planlıyorum. Bu yazımın konusu saksı bitkilerim olacak.

Geçici domates ve fesleğen saksılarım.

Saksıda domates ve fesleğen yetiştirmeye yeni başladım. Tohumları süper marketten aldım. Burada baharın gelmesiyle birlikte süpermarketler bahçecilik reyonuna çeşitli ürünler getiriyorlar. Dün internetten izlediğim videolardan edindiğim bilgiler yardımıyla tohumlarımı pet şişelerin alt kısımlarını keserek yaptığım geçici saksılarda çimlenmeye bıraktım. Resimde gördüğünüz gibi toprağın nem kaybını önlemek için streç film kullanarak saksılarımın üzerini kapattım. Üç adet domates saksısı ve bir adet fesleğen saksısı hazırladım. Çimlenme ihtimalini artırmak için domates saksılarına dörder tane tohum ektim. Fesleğen için ise altı adet tohum kullandım. Internette izlediğim videolarda çimlenme saksılarına birden fazla tohum gömüyorlardı ve bitkiler belirli bir büyüklüğe eriştikten sonra zayıf bitkileri kesip her saksıda bir adet güçlü bitki bırakıyorlardı. Domatesler için bu yöntemi kullanmayı düşünüyorum. Fesleğen için emin değilim, belkide bütün çimlenen bitkileri saksıda bırakırım. Domatesi tohumdan yetiştirmeye daha erken başlasaydım iyi olabilirdi böylece erken meyve alabilirdim.

Geçtiğimiz sene marketten saksıda fesleğen bitkisi almıştım ve bu bitki sayesinde uzunca bir süre fesleğen yedim. Sonra ne olduysa fesleğenimin toprağı sineklendi ve bitkiyi kurtaramadım. Evde saksıda bitki yetiştirecekseniz kesinlikle bahçe toprağı kullanmamanızı öneririm çünkü bahçe torağıyla eve sinek ve böcek getirme ihtimaliniz var. Umarım tohumdan fesleğen projem başarılı olur. Fesleğen yetiştirmesi ve bakımı çok kolay bir bitki. Evde bir iki saksı fesleğeniniz olsa salatalarınız zenginleşir.

Bordeaux ılıman ve bol yağışlı iklimiyle bitki örtüsü bakımından çok zengin ve burada en çok yetiştirilen bahçe bitkilerinden birisi de biberiye. Biberiyeyi hemen hemen her park ve bahçede görmek mümkün. Biberiyenin dokunduğunuz zaman elde bıraktığı koku ve mavi çiçekleri çok güzeller. Bu sebeple saksıda biberiye yetiştirmeye heves ettim. İnternette anlatılanlara bakarak biberiyeyi bir bitkiden kopardığım daldan başlattım. İlk dememelerim başarısız olmuştu. Bir ay önceki denemem başarıyla sonuçlandın. Şimdi saksıda genç bir biberiye bitkim var. Kapak resmindeki bitki biberiyem.

Zencefil yetiştirmeye yakın zamanda heves ettim. Zecefil kokusunu ve tadını çok sevdiğim bir bitki. Bitki çaylarında çok kullanılmakta ve çok sağlık olduğu söylentisi var. Aşağıda paylaştığım videoyu izledikten sonra zencefil yetiştirmeye karar verdim. En geç bir sonraki markete gidişimde uygun bir zencefil kökü alıp başlamayı düşünüyorum. Gelişmeleri yazacağım. Görüşmek üzere.

Evde zencefil nasıl yetiştirilir?

Saksıda Sebze ve Meyve Yetiştirme Denemelerim” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s