Geri Dönüşüm Yalanı

Fransa’da geri dönüşüme çok önem verilmekte. Burada her evde bir evsel atıklar için bir de geri dönüştürülebilir atıklar için çöp kutusu bulunmakta. Cam atıkları için ise hemen hemen her cadde üstünde cam kumbaraları bulmak mümkün ve bu kumbaralar sık sık boşaltılıyor. Burada insanlar çöplerini ayırmaya özen gösteriyor. Burada çöplere gösterilen özen Türkiye ile karşılaştırılamayacak kadar iyi, tahminimce Türkler de bu konuda Fransızların gösterdiği özeni 2000 ya da 3000 yıl sonra göstermeye başlayabilirler. Peki geri dönüşüm ürettiğimiz atıklarla baş etmek için etkili bir yöntem mi?

Kapak resminde paylaştığım logo, geri dönüşüm logosu. Bu logoyu üzerinde görmediğimiz hiç bir ambalaj ürünü yok. Basitçe özetlemek gerekirse, bu logonun bulunduğu ürün çöpe atılması durumunda geri dönüştürmek vasıtasıyla yeni den bir ürün haline getirilebilir. Geri dönüşüme özen gösteren birisi olarak yakın zamana kadar bu konu üzerinde hiç düşünmemiştim. Aslında bu konuyla ilgili gerçeği çok uzun zamandır biliyordum ama toplumumuz bu gerçeğe uygun yaşamadığı için unutmuştum. Peki geri dönüşüm meselesinde gerçek nedir?

Geri dönüşümün ana fikri çöpe atılan malzemeleri yeniden ekonomiye kazandırmak vasıtasıyla ekosistemi korumak. Maalesef işin aslı çok daha başka çünkü geri dönüştürülen ürünün ekonomiye kazandırılabilmesi için geri dönüştürülmüş materyali kullanmaya istekli birilerini bulmak gerekiyor. Bu kişileri belirli sebeplerden ötürü bulmak zor. Öncelikle, geri dönüştürülmüş materyal geri dönüşüm esnasında kalite kaybına uğradığı için yüksek kaliteli ürünler üretmeye uygun olmuyor. İkinci bir mesele, geri sönüşüm süreci enerji ve iş gücü gerektiren bir süreç olduğu için geri dönüştürülen ürünlerin maliyeti yüksek oluyor. Sonuç olarak, firmalar yeni ürün üretirken geri dönüştürülmüş hammaddedense yeni hammadde kullanmayı tercih ediyor.

Bazı ambalaj ürünleri, maliyeti düşürmek için birden çok materyal kullanılarak üretilmekte. Bu materyaller, tek tek geri dönüştürülebilir olmalarına rağmen, bunların karıştırılmasıyla üretilen materyal maalesef geri dönüşüme uygun olmayabiliyor. Bunun en güzel örneği, karton cips kutularında kullanılan kağıt ve alüminyum karışımı.

Geri dönüşüm gerçeği gizlemek için geliştirilmiş bir kılıf. Kılıfın altını kaldırıp baktığımız zaman, yaşadığımız gezegeni çöplere boğmak vasıtasıyla yok ettiğimizi görüyoruz. Aşırı tüketimin çözümü geri dönüşüm olamaz çünkü geri dönüşüm sorunu çözmüyor sadece erteliyor.

Gelişmiş ülkeler, topladıkları geri dönüşüm atıklarını az gelişmiş ülkelere satmaktalar. Bu az gelişmiş ülkelerden birisi de Türkiye. Konuyla ilgili şu DW haber videosunu izleyebilirsiniz:

Geri dönüşüm gerçeğiyle iligili youtube videoları:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s