Dune: Çöl Gezegeni

Dune du Pilat

Dune: Çöl gezegeni bilimkurgu türünde çok bilinen bir kitap. Kitabın yazarı Frank Herbert. Bu kitaptaki olaylar temel alınarak Dune isimli bir film yapıldı ve yakın zamanda gösterime girecek. Kitabı, filmi izlemeden önce okumak istedim ve okudum.

Kitapta geçen olaylar Dune isimli bir gezegende geçiyor. Dune kelime anlamı olarak rüzgar tarafından yığılmış kum tepesi demek(kapak resmi Fransa’da bulunan ve Avrupa’nın en yüksek Dune’ü olan Dune du Plat’a ait). Kitapta geçen Dune, tamamen kumullarla kaplı ve suyun çok kısıtlı olduğu bir gezegen. İnsanlar Dune’de önemli bir yeraltı kaynağını çıkarmak için koloni kurmuşlar. Gezegene ilk gelen insanlar burada yaşamaya çeşitli şekillerde adapte olmuşlar.

Dune of Pilat by Kadir Korkmaz Dec 1, 2019

Dune gezegeninde en az bulunan kaynak su ve gezen üzerindeki bütün hayat suyun etrafında dönmekte. Kitabın ana konusu, Dune’de yaşayan insanların buraya nasıl uyum sağladığı. Kitaptaki en önemli bilim kurgu öğesi gene insanların ve canlıların bu susuz gezegene nasıl adepte olduğu. Bu adaptasyon bütün detaylarıyla kitapta anlatılmış.

Bu kitabı filmi izlemeden önce okumanızı ve kitapta anlatılan dünyayı filmin etkisinde kalmadan deneyimlemenizi öneririm. Şimdiden keyifli okumalar.

Dune: Çöl Gezegeni” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s