Film – Schindler’s List

Schindler's List at 25: looking back on Spielberg's defining Holocaust  drama | Schindler's List | The Guardian

Muhtemelen bir çoğunuzun bildiği bir filmi henüz yeni izlemiş bulunmaktayım. Hep bu ertelemeler yüzünden bazı şeyleri kaçırıyoruz. Bazen ise doğru zamanın gelmesi gerekiyor.

Filme gelecek olursak, gerçek bir hikayeyi yansıtıyor olması filmi daha bir önemli duruma getiriyor, anlamlandırıyor ve bizi duygulandırıyor. Yeni birşey demeyecek olsam da bir iki satır yazmak ve düşüncelerimi açıklamak istedim.

Beyaz perde sitesinde yer alan filmin açıklaması şu şekildedir; Schindler’in Listesi, Oskar Schindler adlı bir Alman işadamının 2. Dünya Savaşı zamanında Polonya’da kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırması ve bu sayede 1100 Yahudi’nin hayatını kurtarmasını konu alıyor. Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan film, ünlü yönetmen Steven Spielberg’in en önemli yapıtları arasında sayılan ve ona Oscar kazandıran bir yapımdır. Film, 1994 yılında 12 dalda Oscar’a aday olmuş ve 7 dalda ödül kazanmıştı. Filmin kazandığı Oscar’lar şöyle : En İyi Film, Yönetim, Kurgu, Sanat Yönetimi, Görüntü, Özgün Müzik ve Senaryo Uyarlaması.

Çok da uzak geçmiş olmayan bir zamanda bu kadar ayrımcılığın var olması beni çok şaşırtıyor. Aslında günümüzde bile benzer durumlar yaşanabiliyor. Neden bu kadar tahammülsüzüz anlam veremiyorum. Geçmişte nasıl böyle haksızlıkların yaşandığını, insanların hayatına mal olmaya kadar gitmesini hele hiç anlamlandıramıyorum. Gene de umudumu sürdürüyorum, herşey ve herkes değişebilir. Değişecektir de..

Amon Goeth: Kuvvetli bir iraden var. İrade güç demektir. Evet, işte buna güç denir.
Oskar Schindler: Bu yüzden mi bizden korkuyorlar?
Amon Goeth: Onları istediğimiz gibi gebertebildiğimiz için bizden korkuyorlar.
Oskar Schindler: Onları öldürme hakkına sahip olduğumuz için korkuyorlar. Suç işleyen birini cezalandırabiliyoruz. Adamı öldürtüp kendimizi iyi hissedebiliyoruz. Hatta onu kendimiz öldürünce daha da mutlu oluyoruz. Aslında buna güç denmez, adalet denir. Güç farklı bir şeydir. Öldürme yetkisine sahip olup da öldürmüyorsan güçlüsündür.
Amon Goeth: Demek sence güç bu?
Oskar Schindler: Sana bir imparatordan söz edeyim: Adamın biri hırsızlık etmiş. Onu imparatorun yanına getirmişler. Adam imparatorun ayaklarına kapanmış ve affedilmesi için yalvarmış. Öleceğini biliyormuş. Ama imparator, adamı affetmiş. O değersiz adamı serbest bırakmış.
Amon Goeth: Sen galiba sarhoşsun.
Oskar Schindler: İşte güç bu Amon. Güç buna denir.

Film – Schindler’s List” için 4 yorum

    1. Bana da bu filmleri öteleten şey biraz uzun olmaları zaten, ama dizi deyince çatır çutur izliyoruz.. Atladığım filmlere fırsat vermeye çalışıyorum artık..

      Beğen

  1. Alinti yaptigin yer beni de cok etkileyen bir kisimdi.. Bu filmi izledigimde aklima deniz yildizi hikayesi gelmisti. Bir adam okyanus sahilinde yürüyüş yaparken,denize telaşla bir şeyler atan birine rastlar. Biraz daha yaklaşınca bu kişinin, sahile vurmuş deniz yıldızlarını denize attığını fark eder ve “Niçin bu deniz yıldızlarını denize atıyorsun ?” diye sorar. Topladıklarını hızla denize atmaya devam eden kişi “Yaşamaları İçin” yanıtını verince, adama şaşkınlıkla: “İyi ama burada binlerce deniz yıldızı var.Hepsini atmanıza imkan Yok. Sizin bunları denize atmanız neyi değiştirecek ki ?” der. Yerden bir deniz yıldızı daha alıp denize atan kişi, “Bak Onun İçin Çok Şey Değişti,” karşılığını verir.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s