Oya Ağacı

Photo by Kadir Korkmaz

Oya ağacı güzel çiçeklerinden dolayı adını hak eden bir ağaç. Yazın ortasından sonuna kadar, çoğunlukla pembenin farklı tonlarında çiçeklerle bezeli bir ağaç. Mavi ve tonlarında çiçek açan oya ağaçları da yaygın. Ağacın ana vatanı wikipedia makalesinde belirtildiği üzere Asya(Hindistan, Kore, Japan). Bu ağacın varlığından Pessac’da haberdar oldum çünkü burada insanlar bahçelerinde çok farklı türden ağaçlar yetiştirmekte ve Oya ağacı çok sık rastlanan bir ağaç türü. İstanbul’da yaşarken bu ağaca denk geldiğimi hatırlamıyorum.

Photo by Kadir Korkmaz

Bu yazın başında ağaç güzel çiçekleriyle dikkatimi çektikten sonra adını öğrenmek istedim. Günümüzde bir ağaç ya da bitkinin adını öğrenmesi telefon kullanarak bir fotoğraf çekmek kadar kolay. Daha önceden de sıkça kullandığım PictureThis uygulamasını kullanarak ağacın adını öğrendim. Bitkilere meraklıysanız ve gördüğünüz bitkilerin adını öğrenmek istiyorsanız buy uygulamayı size de öneririm.

Ileride bahçeli bir evin olduğu zaman bu ağaçtan kesinlikle yetiştireceğim. Ağaçla ilgili daha fazla bilgi veremeyeceğim çünkü benim de fazla bir bilgim yok. Ağacın farklı renklerdeki çiçeklerini görmek isterseniz google fotoğraflarda oya ağacı olarak aratmanız yeterli.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s