Apollon ve Daphne

Bu yaz sevdiğim bir arkadaşım koluna dövme yaptırdı. Dövme Apollon ve Defne Ağacı dövmesiydi. Kendisi işin mitolojik tarafıyla ilgilenmemiş, biraz daha kendi sevdiği kısımları alarak benimsemişti. Dövmesi de çok güzeldi. Ben de biraz araştırmaya karar verdim.

Işığın ve sanatın tanrısı Apollon çok iyi bir okçudur. Bir gün aşk tanrısı Eros ile karşılaşır ve onun okçuluk becerileri hakkında aşağılayıcı sözler söyler. Eros bu duruma çok öfkelenir ve Apollon’a bir ders vermek ister. Bunun üzerine 2 ok hazırlar. 1 okun ucu altındandır ve kalbine saplandığı kişiye sonsuz aşk verecektir. Diğer okun ucu kömür kaplıdır ve kalbine sağlandığı kişiyi aşktan sonsuza dek soğutacaktır. İlk ok Apollon’a, ikinci ok ise Daphne’ye saplanır. Apollon’un bu saplantılı aşkı Daphne’ye oldukça fazla gelmektedir. Ondan sürekli kaçmaktadır.

Gel zaman git zaman artık Daphne bu duruma dayanamaz ve Daphne babasından yardım ister. Babası nehir tanrısı Peneus kızını Defne Ağacı’na dönüştürür. Apollon gördüğü bu manzara karşısında çok üzülür. Sevdiğin kadın Daphne’nin yapraklarından kendisine bir taç yapar ve bunu onun anısı olarak başından hiç çıkarmaz. Bu yüzden Apollon resimlerinde ve heykellerinde başında defne ağacından yapılmış bir taç görürüz..

Apollon ve Daphne” için bir yorum

  1. öğrenmeye devam ediyoruz yazılarınla, biraz coşkulu bir dövme, bana fazla gelirdi, bu hikayeyi çeşitli kaynaklarda okumuştum, bu yazından sonra aklımda daha kalıcı olacaktır, teşekkürler

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s