Kitap – 12. Gezegen

Twelfth Plan: Book I of the Earth Chronicles (Earth Chronicles, 1, Band 1)  : Sitchin, Zecharia: Amazon.de: Bücher

Sitchin’in teorileri Anunnaki adındaki Sümer tanrılarının Nibiru adlı bir gezegenden geldikleri ve genetik mühendislik bilgileriyle dünyadaki homo erectus’un genleriyle oynama yaparak homo sapiens’i oluşturduğu üzerinedir. Dünyaya gelme amaçları dünyadaki altını çıkarmak olmaktadır.

12. Gezegen adlı kitabın yazarı Zecharia Sitchin’dir. Sümerolog olan Sitchin’in teorileriyle harmanladığı bu kitap serisi kimi insanlar tarafından kabul görürken kimileri tarafından da kendi fantezileri ve bilgilerin çarpıtılması olduğu yönündedir. Teoriler konusunda yazar Erich von Däniken‘in Tanrıların Arabaları kitabındakilere benzer düşünceler görebilirsiniz. Hatırladığıma göre Tanrıların Arabaları biraz yüzeyseldi ve düşüncelerin altının boş bırakılmış olduğu eleştiriliyordu.

Sitchin’in sitesine buradan ulaşabilirsiniz. Bilim insanları tarafından eleştiri görse de bu kitaba bir şans verip değerlendirmek istedim. 7 kitaplık bir serinin ilk kitabını okumuş oldum, devamını getirir miyim emin değilim; ama bazen farklı fikirleri görmek güzel olabiliyor. Bu kitaptan memnun kaldığımı söyleyebilirim. Bu kitapta yazıda bahsettiğim kavramlar, tanrıların birbirleriyle olan ilişkileri ve 3600 yıllık bir yörüngeye sahip olup güneşin etrafında dönen gezegen Nibiru’dan bahsedilmektedir.

O zamanlardaki kavramlar, Dünya’nın düz ve yıldızların üstüne sabitlenmiş olduğu uzak göklerin üstüne “kemer olduğu” yolundaki Grek ve Roma geleneklerine dayanmaktaydı. Yıldızlarla bezeli göklerin hemen önünde planetler (“gezen” anlamında Yunanca bir kelimeden gelir) Dünya’nın etrafında dönmekteydi. Dolayısıyla haftanın yedi günü ve bu günlerin adlarına kaynaklık eden yedi gök cismi * . . vardı: Güneş (İng. Sun) (Pazar /Sunday), Ay (İng. Moon) (Pazartesi/Monday), Mars(Salı/Mardi), Merkür (Çarşamba/Mercredi), Jüpiter (Perşembe/Jeudi), Venüs (Cuma/Vendredi), Satürn (Cumartesi/Saturday). Bu astronomi kavramları, M.S. ikinci yüzyılda Mısır’ın İskenderiye şehrinde yaşayan bir gökbilimci olan Ptoleme’nin çalışmalarından ve sistemleştirmelerinden kaynaklanmıştı. Kesin bulgularına göre Güneş, Ay ve beş gezegen Dünya’nın çevresinde dönmekteydi. Ptolemeci astronomi 1.300 yıldan fazla hüküm sürdü; Koper-nik Güneş’i merkeze koyana kadar.

Alttaki videoda kitaba ait alıntıları görebilirsiniz, bana ait bir video değil; fakat bir inceleyip okuyup okumayacağınıza dair fikir edinebilirsiniz.

Anunnakiler için Nefilim ismi de geçmektedir, Nefilimlerin diğer adı ise düşen melekler olmaktadır. Geçen Arif’in yazdığı yazıda da geçiyordu.

Cowboys and Aliens filminin konusunda da Sitchin’in uzaylıların altın çıkarması düşüncesi yer almaktadır. Stargate filminde de benzer düşünceler vardır.

Komplo teoristi David Icke’n teorilerinde de Anunnaki’ler yer almaktadır. Sitchin’in inancını desteklemiş diyebiliriz. Icke’n teorileri ise sürüngen insanların aramızda yaşadığını ve dünyanın işleyişine doğrudan etki etmekte oldukları üzerinedir. Sürüngen insan dediği tahmin edebileceğiniz üzere sürüngen gibi kılık değiştiren varlıklar üzerine olmaktadır.

Nereden geldiğimiz konusu her zaman merak uyandırıcı olmuştur benim için. Farklı düşünceler dinlemenin ve saygılı bir şekilde inançları tartışmanın bizi ileri götüreceğine inanıyorum. Nereden geldiğimizden ziyade amacımızın ne olduğu da önemli, ki bu soruların cevapları bence birbirine çok yakın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s