Arıların Soyu Tükenmekte ama Hangi Arıların?

Fransa’da parklarda sıklıkla gördüğüm arı otellerinden birisi.

Bu yazım yeni öğrendiğim bir konu hakkında. Arıların soyunun tükendiğine dair birçok haber okumuşluğum var. Bu konuyla ilgili ne zaman bir haber okusam ya da izlesem aklıma hep bal arılarının soyunun tükendiği gelirdi. Bugün izlediğim bir video sayesinde bu konuyla ilgili gerçeği öğrendim.

Arıların ekosistemde ne kadar önemli bir rol oynadığı çok az bilinen bir gerçek. Arif bu konuyla ilgili incir ve incir arısı isimli bir yazı yazmıştı. Arif’in bu yazısını okuduğum zaman konuyla ilgili ufak bir arştırma yapma gereği hissettim çünkü yazıda anlatılanlar bana pek olası gelmemişti. Yaptığım araştırma sonucunda incir ağaçlarının meyve verebilmesi için incir arısının gerekli olduğunu görmüştüm. (Arif yaptığım araştırmayı kişisel algılamasın, aklıma yatmayan her şeyi araştırmaya çalışıyorum.)

Bu akşam DW haber tarafından hazırlanmış aşağıda paylaştığım videoyu izlediğim zaman arıların ekosistem için ne kadar yararlı oduğunu ve hangi arıların tehlikede olduğunu anladım. Videoyu izlemenizi öneririm.

Videoyu özetlemek gerekirse, aslında nesli tehlikede olan arılar bal arıları değil yabani arılar. Bal arıları insanlar tarafından bal üretmek için çoğaltıldığı için onların soyu tehlikede değil. Bazı bitki türlerinin meyve verebilmesi için özellikle yabani arılar tarafından tozlanması gerekmekte ve bildiğiniz gibi bazı bitkilerin üremesi için meyve hayati öneme sahip. Arıların sahip olduğu özellikler tozlaşmanın kalitesini belirliyormuş. Yani bir bitkiyi bal arısının tozlaması ile o bitkiye özel bir yabani arının tozlaması aynı şey değil.

Yabani arıların soyunun tehlikede olmasının en önemli sebebi yaşam alanlarının bilinçli ve bilinçsizce yok edilmesi. Bal arılarının insanlar tarafından yaygın olarak yetiştirilmesi yabani arıların yiyecek bulmasını zorlaştırıyor. Ayrıca her geçen gün azalan ormanlarımızla birlikte yabani arıların yaşam alanları azalmakta. Son olarak bazı ülkelerin bal arılarını tozlaştırıcı olarak kullanmak amacıyla tarlalar arasında gezdirmesi yabani arıların az olan yaşam alanlarını hepten tüketmekte. Örneğin: Çin ve Amerika gibi büyük ülkelerde tarım üreticileri bal arılarını tarladan tarlaya gezdirerek tozlanmayı hızlandırmaya çalışıyorlar bu ise yabani arıların besin bulmasını zorlaştırıyor.

Sonuç olarak arılar ekosistem ve insanlar için çok önemliler ve insanların sorumsuz davranışları birçok yabani arı soyunu tükenmeyle karşı karşıya getirmiş durumda. İnsanlar ekosistemi ilgilendiren meselelerde problemi anlamak ve sebeplerini ortadan kaldırmak konusunda çok isteksizler. Tek istedikleri günü kurtarmak ve alıştıkları düzende yaşamaya devam etmek ama bir gün bu mümkün olmayacak ve o gün hızla yaklaşıyor.

Kapak fotoğrafında bir arı otelini paylaştım. Franda’da çok yaygın ve her gördüğümde çok hoşuma gidiyor. Bu oteller yabani arıların şehirlerde yaşaya bilmesi için yapılmış. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Arıların Soyu Tükenmekte ama Hangi Arıların?” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s