Mutlu Olmak İçin Yapabilecekleriniz

Geçen gün İstanbul dolmuşlarından birine bindim, hayatımdaki değişim gereği bir müddettir haftada 1-2 kez binme ihtiyacım oluyor. Burada gördüklerim sayesinde kimi zaman kendimi şanslı hissettiğimi düşünüyorum. Yanlış anlamayın kimseyi küçümseyip hor görmek değil buradaki amacım, okudukça anlarsınız.

Geçen günlerden biri epey soğuktu, pek tatlı küçük bir bebeği olan bir çift dolmuşa bindi. Bir müddet sonra da indiler ve gidecekleri yere yürüyerek devam ettiler. İnince onların bebeklerini örtüler ile örtüşlerini izledim. Hemen kendi çocuğum ve onun o küçüklükteki durumu aklıma geldi, açıkçası henüz dolmuşa binmedik. Bazen dolmuşa binip binmemek bir seçenek olabiliyor. Ama bu durum herkes için böyle değil. Çok basit birşey olabilir ama kendimi şanslı hissettim açıkçası. Kısa bir süre önce iş değişikliğinde bulundum. Bu durumdan sonra belirli kıyaslamalarla kendimi ve çevremdeki insanların şanslı olduklarını hissediyorum kimi zaman. Tabi ki iyinin iyisi ve kötünün kötüsü var; ama şükran duymanın bize birşey kaybettirmediğini düşünüyorum.

Yazıya başlamadan önce bir liste yapayım diyordum ama baktım ki listeye yazacaklarımın hepsi gözlem içeriyor, bunu belirtsem daha iyi olacak. Bu düşünmeyi engelleyici sistemin dışına çıkabilip gözlem yapabilirsek kendimizi şanslı hissedeceğimizi düşünüyorum. Gözlem yapabilmek için ise, toplu taşıma kullanmayı, yürümeyi, sokaklarda dolaşmayı, pazara gitmeyi, hastahaneye gitmeyi önerebilirim. Çok basitçe bir yazı yazmış olabilirim. Ama bir düşünün lütfen, kısa bir an düşünün, eminim ki kendinizi şanslı hissettiğiniz birşeyler aklınıza gelecektir. Aksine çok şanssızım da diyebilirsiniz. Ama bazen şanssız gözüken durumlar tam tersi olabiliyor. Aksini söylemek istemiyorum, pozitif bakış açısı pozitifi getiriyor. Değiştirebileceğimiz durumları çabalayıp değiştirelim, ötesi için ise zihnimizi geliştirelim, bazı şeyleri ise zamana bırakalım..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s