Kekik: Creeping Thyme

Fransa’da yaşadığım apartmanın penceresi büyük bir yeşil alana bakıyor. Bu yeşil alan üzerinde dikkatimi çeken koyu bir bölge vardı. Kapak fotoğrafında siz de koyu bölgeyi kolayca görebilirsiniz. Bu bölgeyi incelediğim zaman buradaki bitkinin bir kekik kümelenmesi olduğunu gördüm. Bahçedeki tek kekik kümelenmesi bu değildi ama en büyük kekik kümelenmesinin bu olduğunu söyleyebilirim.

Aşağıya inip bitkiden kopardığım bir parçayı kokladığım zaman bitkinin kekik olduğunu anladım. Kokusu hiç şüpheye her bırakmayacak şekilde kekik kokusuydu. Daha sonra PictureThis  uygulamasını kullanara bitkinin adının Creeping Thyme olduğunu öğrendim. Bitkiyle ilgili wiki sayfasını okumanızı öneririm, ilgi çekici bilgiler var.

Bu ufak keşfi yapmış olmak çok hoşuma gitti çünkü sıradan hayatlarımızda bile keşfedilmeyi bekleyen o kadar çok şey var ki sadece biraz merakla kafamızı ve zihnimizi meşgul olduğumuz şeylerden kaldırıp etrafımıza bakmamız yeterli. Bu satıları yazarken aklıma şu soru geldi: aynı yeşil alana bakan onlarca apartman var; acaba benden başka kaç kişi bu koyu bölgeyi fark etti.

Aklıma gelen bir sonraki soru kekik kümesininin Google maps uydu fotoğraflarında görünüp görünmeyeceğiydi: Şaşıtıcı bir şekilde cevap olumlu, keşfettiğim kekik kümelenmesi uydu fotoğraflarında görülüyor. Üstte paylaştığım Google maps uydu fotoğrafında siz de kekik kümelenmesini görebilirsiniz (kırmızı okla işaretledim).

Ufak keşifler yapmaya zaman ayırmanız dileğiyle. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere….

Kekik: Creeping Thyme” için 3 yorum

 1. Kadir, haritada gözüken yuvarlak işaretler ne oluyor ? İçi açık renk dış tarafı koyu renk çember gibi şekiller oluşmuş. Bir de yeşil alan çok güzelmiş, çok aktiviteye müsait duruyor. Futbol, frizbi, atletizm antrenmanları, taklalar, hoplalar vesaireler.. Kahvaltı için bile değerlendirilebilir. Tabi senin bölgende çok yer yeşil sanırım, değil mi ?

  Liked by 1 kişi

 2. Berker, yazının sonuna yuvarlaklardan bahsetmiştim ama sonradan alakasız diye silmiştim: Yazın fıskiyelerle çimi suluyorlar ama fıskiyeler suyu iyi dağıtamadığı için bu şekiller ortaya çıkıyor. Her yuvarlağın merkezinde bir fıskiye var :). Yuvarlaklar Ağustos ayında çok belirgin oluyor çünkü sıcaktan dolayı iyi sulanmayan yerler çok kuruyor.

  Dediğin gibi, kahvaltı spor, kitap okuma ve köpek gezdirme için kullanılıyor çimler. Biz bazen kahve içmeye ya da yemek yemeye iniyoruz çimlere. Insanlar tenis oynuyor, ağaçların arasına ip gerip üzerinde yürüyorlar. Bize yakın yeşil alan çok var. Bize yakın çok spor tesisi de var. Bir sonraki yazımda onlardan bahsedebilirim.

  Bu yeşil alan çok güzel ve düzenli bakımı yapılıyor: Aylık çimler kesiliyor, ağaçlar budanıyor, dökülen yapraklar toplanıyor vs.

  Frizbi oynadığımız günleri özledim…

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s