Joshua Bell Sosyal Deneyi

Ünlü keman sanatçılarından Joshua Bell’in gerçekleştirdiği deneydir. Bunu gerçekleştirmeden önce Boston’da bileti en ucuz 100$ olacak şekilde konser veren Bell, 12 Ocak 2007’de Washington DC’de insanların yoğun olduğu sabah saatlerinde keman çalmaya başlar. Bu fikri düşünürken aklında şu vardı; acaba insanlar normal zamanda da sanata karşı duyarlılık gösterip, bunu anlayabiliyorlar mıydı?

Yaklaşık 45 dakika süren bu metro konserinde 6 eseri çaldı. Hesaplamalara göre bu sırada onun olduğu taraftan 1.097 kişi geçti. Gerçekten durup onu dinleyen kişi sayısı bir elin parmaklarını geçmedi. 1 kişi 20$ attı ve toplam 32$ topladı. Sanırım sorunun cevabını olumsuz olarak almış oldu.

Acaba bizlerin de hayatın karmaşasında sürüklenip, gün içerisinde böyle güzelliklerin farkına varamadığımız anlar oluyor mudur? Hoşumuza giden güzelliklerin hoşumuza gitmesi için doğru zaman ve doğru yerde mi olması gerekir? Farklı bir açıdan olaya yaklaşırsak; Josua Bell’in eserlerinin hedef kitlesi aslında metrodaki insanlar değil miydi? Ya da böyle bir etkinliğe hazırlanıp gittiğimizde o kadar anlamasak veya sevmesek de kendimizi etkilenmiş olarak görmek zorunda mı hissederiz?

Bu arada bu yazıyı yazarken öğrendim ki Josua Bell’in kemanı 1713 yapımı yaklaşık 300 yıllık “Stradivarius”‘un 2016 yılındaki değeri yaklaşık 4 Milyon $’mış.

Joshua Bell Sosyal Deneyi” için 4 yorum

  1. Bahsettiğin gibi sebebi doğru zamanda doğru yerde olmama ve dedef kitlenin metro istasyonunda bulunmaması olabilir (bence ikisi de önemli faktörler).

    Benim aklıma diğer bir ihtimal olarak mekanın yetersizliği geldi: Metro istasyonları muhtemelen akustik olarak müzik dinlemeye uygun yapılmıyordur (öyle tahmin ediyorum). Bence metro istasyonunun gürültüsünde müzik değil hiç birşey dinlemek mümkün değil. Sahnede sanatçıyı dinleyenler sadece müziğe değil sunumun yapıldığı ortama da para ödemiş oluyorlar diye düşünüyorum.

    Insanların neye nasıl değer biçtiği üzerinde çok düşünmek isteyen bir konu. Bazı şeylere gereğinden daha fazla değer biçildiği ve bazı şeylerin de olması gerektiği kadar değerli olmadığı kesin.

    Beğen

  2. Hangi eserleri seslendirmiş ti? Bilen varsa lütfen (Bir bölüm Ave Maria Schubert)

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s