Film: Don’t look up

Don’t look up filmi içerisinde kara mizah ve komedi unsurlarını içeren izlemesi kolay ve eğlenceli bir film. Filmin yönetmeni Adam MacKay ve bu yönetmeni The Big Short filminden biliyor olabilirsiniz. Don’t look up filminin başrol oyuncuları arasında Leonardo DiCaprio, ve Jennifer Lawrence var. Film günümüzün en büyük problemi olan iklim krizi problemini ve insanların ve devletlerin bu probleme karşı nasıl tepki verdiğini dünyaya çarpmak üzere olan bir kuyruklu yıldızın keşfedilmesi metaforuyla anlatmakta.

DON’T LOOK UP | Leonardo DiCaprio, Jennifer Lawrence | Official Trailer | Netflix

Filmin başlangıcında bir P.h.d öğrencisi olan ve astronomi alanında araştırmalar yapan Kate yeni bir kuyruklu yıldız keşfediyor. Bu keşfini tez danışmanı olan Dr. Randall ve araştırma grubunun diğer üyeleriyle paylaşıyor. Bu keşfi bira eşliğinde kutlarken, ayak üstü yaptıkları hesaplar sonucunda kuyruklu yıldızın dünyaya kesinlikle çarpacak bir rota izlediğini anlıyorlar. Bilginin doğruluğunu teyit etmek için araştırma grubundakiler bireysel olarak hesaplamaları tekrarlıyorlar ve sonuç olarak çarpmanın yaklaşık 6 ay içerisinde gerçekleşeceği anlaşılıyor.

Filmden hoşuma giden bir müzik.

Filmin geri kalanında Kate ve Dr. Randall’ın bu bilgiyi yetkililerle paylaşmak için nasıl çırpındığını ve ne gibi zorluklarla karşılaştıklarını izliyoruz. Yetkililerin bir kısmı problemi politik sebeplerle olduğundan daha acil göstermek için caba harcıyor. Bir kısmı ise bu problemin getireceği fırsatlardan yararlanma yöntemlerini araştırıyor. Büyük bir çoğunluk ise problemin ne olduğunu anlama zahmetine bile katlanmıyor.

Bu sabah Açık Radyo dinlerken büyük avrupa devletlerinin (Fransa, Almanya) doğalgaz ve nükleer enerjiyi yenilenebilir enerji olarak sınıflandırdığını öğrendim. Bunun amacı ise önümüzdeki 20-30 yıl daha bu enerjilere yatırım yapılabilmesinin önünü açmak. Bir yandan 2050 yılı için sıfır karbon hedefi konuluyor öbür yandan eski alışkanlıkların devam ettirilebilmesi için yasalar çıkarılıyor. Bence çok komik 😀

Filmi izlemenizi öneririm. Şimdiden iyi seyirler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s