Google Haritalar Hizmet Politikası Güncellendi

Google Haritalar Web uygulamasından bir ekran görüntüsü

Aramızda Google Haritalar uygulamasını kullanmayanımız yoktur diye düşünüyorum. Bu uygulama sayesinde dünya üzerinde yön bulmak hiç olmadığı kadar kolaylaştı: dünyanın herhangi bir yerinde internet ve akıllı telefon kullanarak yönümüzü bulabiliyoruz ve aradığımız yere yönlendirme özelliğini kullanara kolayca gidebiliyoruz.. Bu yazımda sizlere Google Haritalar’ın yeni hizmet politakası sözleşmesinden ve bu sözleşmenin Google Haritalar kullanıcıları için ne anlama geldiğinden bahsedeceğim.

Google Haritalar’ın yönledirme özelliğini kullanarak bir yerden başka bir yere yol tarifi almak çok kolay: Harita üzerinde başlangıç ve hedef konumuyla birlikte hangi vasıtayla yol tarifi almak istiyorsanız onu seçmeniz yeterli. Sizin seçiminize göre Haritalar uygulaması alternatif rotaları ve özelliklerini listeliyor. Listelenen rotalardan birisini seçerek sesli yönledirme talitmatlarını canlı olarak takip edebiliyorsunuz. Yanlış bir yola saptığınızda ya da yol üzerinde beklenmedik bir değişiklik olduğunda ise Haritalar uygulaması bu değişikliğe göre size yeni yönledirme talimatlarını sağlıyor. Gerçekten kullanması kolay ve faydalı bir uygulama.

Google Haritalar uygulamasının hizmet politikası sözleşmesi değiştirildi: bu değişikliğ göre uygulamayı ücretsiz kullanan kullanıcılar artık seçtikleri yere istedikleri rotayı kullanarak gidemeyecek ve Haritalar’ın onlar için uygun gördüğü rotayı kullanmak zorunda kalacaklar. Ayrıca yeni değişiklik sayesinde Google Haritalar ücretsiz kullanıcılarınının rotasını reklam anlaşması yapmış olduğu bir kuruluşun önünden geçirecek şekilde düzenleyebilecek. Bunu bir örnekle açıklamak istiyorum: diyelim ki sabah kalktınız ve bir arkadaşınızın ziyaretine gitmek için Haritalar’ı kullanacaksınız. Gene eskisi gibi başlangıç ve hedef konumunu kullanmak istediğiniz vasıtayla birlikte seçeceksiniz. Eğer ki ugulamayı ücretsiz kullanıyorsanız Haritalar size sadece bir rota tercihi gösterecek ve o rota muhtemelen Google Haritalar’la reklam anlaşması olan bir kuruluşun önünden geçiyor olacak (nefis börekler yapan bir börekçinin önünden geçtiğinizi düşünsenize!).

Google Haritalar’ın yapmış olduğu bu değişikliği çok olumlu buluyorum: Modern dünya insanları hiç olmadığı kadar daha az fiziksel efor sarfediyor ve hiç olmadığı kadar daha çok oturarak vakit geçiriyor. Ayrıca, yapılan her iş hiç olmadığı kadar verimli bir şekilde (uygulamalar ve internet kullanılarak) yapılabiliyor. Google Haritalar yapmış olduğu bu değişiklikle premium ücretini ödemeyen ya da ödeyemeyecek olan kullanıcılarının hayatına yeni heyecanlar getirmiş oluyor: daha fazla hareket etme ve daha fazla reklam görme heyecanı.

Yaşasın GOOGLE! Yaşasın Cesur Yeni Dünya!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s