Taşınırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hemen herkes bir yerden bir yere taşınmıştır ve taşınacaktır. Vazgeçilmez bir durum taşınmak. Şu ana kadar 2 defa taşınma gerçekleştirdiğim için kendime de hatırlatma olması adına dikkat etmem gerekenleri yazmak istedim. Her taşınma kendine has, kendi şartlarına göre farklı olsa da ortak bir çıkarım yapılabilir ileteceğim noktalardan.

Bu arada yazdıklarımı okuyacak taşıma şirketleri ve çalışanları varsa lütfen alınmasın. Yaşanmış ya da yaşanabilecekler ilettiklerim.

 1. Taşıma şirketi, eşyanın alınacağı ve götüreleceği noktalardan herhangi birini görmese bile, görüntülü olarak daire ve aracın arasındaki mesafeler yetkiliye gösterilmelidir.
 2. El ile taşıma mesafeleri metraj olarak belirtilmelidir. Site içi uzun mesafeler varsa problem yaratacaktır.
 3. Bina içinde asansör kullanılabilir mi kesinleştirilmelidir.
 4. Eşyalar alınacakken asansörlü vinç kurulursa, site içerisine girebiliyor mu yolun neresine yanaşabilir, büyük mü küçük mü vinç olmalı konuları netleştirilmelidir.
 5. Taşımayı yapacak aracın site içerisine yahut kapalı otoparka girebilme durumları netleştirilmelidir. Site içine bakan dairelerde aracın kaldırım vb. noktalara çıkması sıkıntı yaratabilir.
 6. Taşınma günü ve saatleri varsa site yönetimleriyle teyitleşilmelidir. Şehirler arası durumda akşam saatlerine sarkabilir.
 7. Taşınmanızdan rahatsız olacak, şuraya zarar verdiniz diyen insanlar olabilir, boşverin 🙂 muhtemelen abartıdır.
 8. Taşımayı yapacak kişi sayısını öğrenin, ona göre yemek ayarlamanız gerekebilir. Hatta mutlaka gerekecektir, işin raconu bu gördüğüm kadarıyla. Ekstra masraflarınıza katın.
 9. Bunun dışında taşıma şirketiyle klasik olarak şu konuları konuşacaksınız, kaç odalı ev, eşyaların görüntüleri, gidilecek km mesafe, kaçıncı kattan kaçıncı kata gidecek, vinç kurulumu, asansör kullanımı.
 10. Kırılacak mutfak eşyaları vb.’ni mümkünse kendi aracınızla götürmeniz iyi olabilir.
 11. Mümkünse kendiniz herşeyi önceden paketleyin ve paketlerin üzerine hangi odaya ait oldukları yada içeriğiyle ilgili notlar yazın.
 12. Mobilya sökümü ve montajı, beyaz eşya sökümü ve montajı, avize ve perdelerin sadece sökümü ücrete dahil olmalıdır.
 13. Mobilyalarınız sökülüp kurulduktan sonra muhtemelen problem çıkacaktır. Düşük gelen çekmece, ışık sistemi bozulmuş dolaplar vb.
 14. Mobilyalar kurulurken taşınılan evin parkelerinde çizikler oluşabilir. Ağır dolapların altında görülmeyen yahut pek dikkat edilmeyen tahtalar çizik yaratabilir.
 15. Bazı dolapların altında bulunan ayaklar zarar görebilir. Buzdolabının dikkatsizce itilerek götürülmesi tekerlek zararı yaratabilir.
 16. Masaların köşeleri zarar görebilir.

Yazdığım noktalar netleştirilirse ilave bir masraf çıkmasını öngörmüyorum.

Biraz ağır yazsam da bunlar hep olasılık dahilinde durumlar. Birkaç tane teklif almanız, mümkünse yazılı anlaşma yapmanız lehinize olacaktır. Sıkıntılar olsa da boşverin dünya malı neye yarar 🙂

Bu linkte de taşınmayla ilgili güzel bilgiler verilmiş. Ben biraz daha karamsar yazsam da aldırmayın, mühim bir sıkıntı olmayacaktır 🙂

Taşınırken Dikkat Etmeniz Gerekenler” için 2 yorum

 1. Berker, güzel bir liste hazırlamışsın. Taşıma şirketi bu konularda nasıl yardımcı oluyor? Doğru soruları sorup doğru kararlar verilmesi için yardımcı olmuyorlar mı?

  Beğen

  1. Aslında listeyi kendime göre yazdım. İlettiğim linkte de önemli konulardan bahsedilmiş. Son taşınmamın özelini sana anlatırım, burada yazmayayım şimdi. Ama kısaca şöyle söyleyeyim, eşyaların çıkacağı ev görülmesine rağmen yanlış anlama sonucu farklı bir vinç getirildi, biraz problem oldu. Eşyanın götüreleceği yere asansör kurulumunda sıkıntı yok olarak konuşuyorduk. Meğersem orada elle taşıyacaklarmış, yürüme mesafesinden dolayı biraz muhabbet oldu. Ufak şeyler ama o gün bir sürü konu gündemde olunca böyle noktalar baskı yaratabiliyor. Ayrıca kendi malını taşır gibi taşısan bile bahsettiğim riskler olasılık dahilinde 🙂 Herhangi bir firma yorumlarında gördüklerimin arasında taşımacıların sigara istemesi, anlaşılan günde gelinmemesi filan da vardı. Belki benim göremediğim daha profesyonel firmalar da vardır ama pek sanmıyorum. Artıları ve eksileriyle bu da bir hizmet işi. Kinder sürpriz.

   Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s