Kurdele Çiçeği

Bir seneden fazladır evimizde bir kurdele çiçeği bitkisi olmasına rağmen Türkçe adını bugün öğrendim. Bitkinin bilimsel adı Chlorophytum comosum ve yapraklarının görünümünden dolayı örümcek bitkisi adıyla da biliniyor. Bitkinin anavatanı Afrika. Bakımı kolay bir ev bitkisi olarak biliniyor. Bitkiyi Ikea’dan almıştık. Bu bitkinin çiçek açacağını hiç beklemiyordum. Bitki çiçek açarak beklenmeyeni yaptı. Beni esas şaşırtan ise bitkinin çoğalma şekli oldu.

Kurdele çiçeği bitkisini evimize geçen yaz almıştık. Bitkinin çiçek açacağını hiç düşünmemiştim çünkü yapraktan başka görünen hiçbir kısmı yoktu. Geçtiğimiz nisan ayı içerisinde bitkinin ortasından bir dal hızlı bir şekilde uzamaya başladı. Başlangıçta bunun bir yabani ota ait olabileceğini düşündük. Dikkatli bakınca öyle olmadığını ve dalın ana bitki ye bağlantılı olduğunu gördük. Bir süre sonra dal üzerinde bir kaç adet beyaz çiçek açtı. Galeride sizin için çektiğim çiçeklerin fotoğrafları var.

Başlangıçta bitkinin çiçek açtığını görünce meyve ve tohum vereceğini düşündüm. Birkaç gün sonra açan çiçeklerin solduğunu gördüm ve çiçeklerin olduğu yerden ana bitkiye benzer küçük bitkiler çıktı. Çıkan küçük bitkilere bitkicik deniliyormuş (plantlet). Bir süre sonra aklıma bitkicikleri bir saksı yardımıyla toprakla buluşturma fikri geldi. İlk çıkan dalın ucundaki en büyük bitkiciği toprak dolu bir saksının ortasına değdirdim. Aradan bir hafta geçmeden bitkiciğin toprağa kök saldığını gözlemledim ve bitkicik saksı içerisinde daha hızlı büyümeye başladı. Galerideki kahverengi saksıda köksalmış olan bitkiciği görebilirsiniz. Daha sonra ana bitki ikinci bir dal uzattı. İkinci daldaki bitkicikleri henüz toprak ile buluşturmadım ve ilerleyen günlerde yapmayı planlıyorum. İkinci dalın fotoğrafını da galeride bulabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s