YouTube Kanalı: Earth and Space Sciences X

Yakın zaman önce bir YouTube kanalı keşfettim: Kanalın adı Earth and Space Sciences X ve kanaldaki videoların büyük çoğunluğu yerbilim ve uzaybilim temalı. Kanalın Earth and Space Science Educational Documentaries isimli oynatma listesi özellikle ilgimi çekti ve bu listeyi sizinle paylaşmak istedim.

Oynatma listesinde 22 adet video var. Her video bir belgesel. Belgeseller 1960’lı yıllarda Amerikalılar tarafından hazırlanmış. Belgesellerde kullanılan dilin yalınlığı ve anlatım teknikleri benim çok hoşuma gitti. İşlenen konular basit ve genellikle okullarda coğrafya derslerinde işlenilen konular. Okullardaki derslerin aksine anlatım yavan değil ve gerektiğinde basit modellerle anlatım zenginleştirilmiş. Belgesellerde yapılan bilimsel çalışmaları izledikçe öğrenmeye ve bilmeye olan iştahım tekrar kabardı. Amerikalıların bilime olan katkılarını kıskançlıkla izledim.

Bu videoları izlerken yabancı dil bilmenin önemi üzerine kısa bir süre düşündüm: Videolar İngilizce ve eğer İngilizce bilmeseydim bu videoları izleyemezdim. Ülkemizde bu listedeki içeriğin kalitesinde bilimsel içerik üretilmesi için daha yüzlerce yıl geçmesi gerekebilir. Yabancı dil bilen birisi tüketici olarak bile olsa diğer toplumların bilgi birikiminde faydalanma fırsatı yakalıyor.

Yerbilim meraklısı olun ya da olmayın videoları kesinlikle izlemenizi öneririm; izleyince ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s