Enerji Krizi

Rusya Avrupa ülkelerine sattığı doğalgazı bu kış kesme kararı aldı. Bunun sebebi Rusya-Ukrayna savaşı kaynaklı anlaşmalıklar. Büyük ölçüde Rus gazına bağımlı Avrupa devletleri bir bir kışı atlatmak için yeni önlemler açıklamaya başladı: Fransa kapatılan nükleer santralleri tekrar devreye sokacak (ilgili haber). Almanya enerji kullanımını bu kış ciddi oranda düşürmek için bir dizi önlemler açıkladı: bina aydınlatmaları azaltılacak, kamu binalarının ısıtması azaltılacak gibi (ilgili haber). Hatta bazı ülkeler tekrardan kömür kullanımını artırmayı düşünüyor. Ben bu yaşananları iklim ve insan geleceği açısından olumlu gelişmeler olarak görüyorum. Bence bu sürecin sonunda gene kazançlı çıkanlar Avrupa devletleri olacak.

Öncelikle petrol, doğalgaz ve kömür gibi enerji kaynaklarının yenilenebilir olmadığını hatırlayalım. Yani bunlar bir gün bitecek ya da o kadar azalacak ki bunları çıkarmaya çalışmak ekonomik olarak karlı olmayacak. Petrol ve doğalgaz kaynaklarının 30 ila 60 yıl arasında biteceği tahmin ediliyor. Benim düşüncem Avrupanın yaşadığı enerji krizinin kaçınılmaz olduğu yönünde: Bir kriz zaten yaşanacaktı ve savaş sebebiyle biraz daha erken yaşanmaya başladı. Bu krizin erken yaşanması sebebiyle insanlar gelecek bir tarihte alınacak önlemleri bugün almaya başladırlar. Enerji için alternatif kaynaklar bulmak bugün Avrupa için çok önemli. Avrupa insanı enerjiye bağımlı yaşadığı konforlu hayatının sürdürülebilir olmadığını bugün anlamak zorunda kadı.

Rusya’dan bu kış gaz almaya devam edecek ülkeler muhtemelen gelecekte yaşanacak enerji kriziyle ilgili ne bir önlem almayı düşünecek ne de alternatif enerji kaynaklararını arama zahmetine girecek. Yani var olan düzen hiç değişmeyecekmiş gibi yaşamaya devam edecekler. Bu Avrupa için artık mümkün değil. Arayış başladı ve eğer bir yol varsa bu muhakkak bulunacaktır. Büyük ihtimalle yol onu arayanlar tarafınan bulunacak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s