iPhone 14 ve Benzeri Ürünler Hakkında

Hiçbir zaman iPhone kullanıcısı olmadım ama iPhone ve benzeri yüksek teknoloji ürünleri hakkında çıkan duyuru ve haberleri denk geldikçe okurum. Dün Apple düzenlediği bir etkinlikle yeni iPhone’la birlikte başka ürünlerini de tanıttı. Etkinliği takip etmedim ama bugün Youtube üzerinde etkinlik özetine ve bir iPhone 14 ürün incelemesine bakma fırsatım oldu. Açıkçası gördüklerime hiç şaşırmadı.

Şaşırmadım çünkü son zamanlarda internet üzerinde gördüğüm yüksek teknoloji ürünler hakkındaki içerikler ürünün sadece teknik özellikleri hakkında. Ürünün teknik özelliklerini bilmek tabiki önemli ama bir ürünü sadece teknik özellikleri için almıyoruz. Ne zaman bir ürünün teknik özellikleri fazla ön plana çıksa aklıma yaptığı icraatları sayılarla anlatan politikacılar geliyor: Genelde gösterecek bir icratı olmayan politikacı icraatlarını insanların değerlendiremeyeceği sayılara dönüştürüp sunmayı tercih ediyor. Ayrıca, daha iyisini yepmak her zaman için daha büyüğünü yapmaktan zor.

Bir şeyin benzerlerinden daha iyi olup olmadığına karar vermek için de bir metriğe ihtiyacımız var ama maalesef ki gümüzde reklamlarda ve ürün tanıtımlarında ön plana çıkarılan teknik özelliklerin çoğu zaman tek başına bir anlamı yok ve faydalı metrik olmaktan çok uzaklar. Buna en güzel örnek kameraların en fazla ön plana çıkan özelliği olan piksel sayısı: Piksel sayısına bakarak kamera almak manavdan gözü kapalı meyve sebze almakla aynı.

Ben iPhone tanıtımında resimlerin nasıl işlendiğinin anlatılmasını birazcık anlatacak şey bulamamaya yordum. İzlediğim şu videoda ön kameraya otomatik fokus özelliğinin gelmiş olmasına şaşıran yorumcunun “zaten yok muydu?” diye sorması beni çok güldürdü.

Aşağıda paylaştığım video Microsoft etkinliğinden: Burada bir bilgisayar modelinde okyanus plastiği kullanmakla öğünüyor olmalarını çok garip bulmuştum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s