Monte Carlo Yanılgısı

Psikolojide meydana gelen bir olayın sonradan gerçekleşecek bir olayın neticesini etkileyeceğine inanılmasına “Monte Carlo Yanılgısı” denir. En basit örnekle havaya attığımız bozuk para 10 kez üst üste tura gelirse eğer 11.kez yazı geleceğini düşünürüz. Aslında hala 11.sefer için yazı ve tura gelmesi şansı aynıdır.

Bu olayın çıkış noktası bir kumarhanede gerçekleşmektedir. Monaco’daki Monte Carlo isimli bir kumarhanede rulet oyununda üst üste gelen siyah renk sonrası insanlar kırmızı geleceğini düşünerek, kırmızıya bahis yaparlar. Her seferinde tekrar siyah gelir ve orada bulunan insanların çoğu çok ciddi bir kayıp yaşarlar. Ben de Malta’da kaldığım süre boyunca benzer bir deneyim yaşamıştım. 8 kere üst üste siyah gelmişti, 9.kırmızı olur diye düşünmüştüm. Bu sefer de yeşil gelmişti 🙂

Bu da Malta günlerinden..

Bu yanılgıyı sanırım hayatımızın bir çok yerinde yaşıyoruz. Borsa piyasalarında çok düşen bir hisse için artık buradan da düşmez deriz ve daha da düşer 🙂 Dibin dibi vardır derler. Hayatımızda bazen kötü giden zamanlar olur, başımıza bir çok talihsizlikler gelir. Artık daha kötüsü olmaz deriz daha da kötü şeyler yaşayabiliriz 🙂 5 kız çocuğuna sahip bir aile 6.çocuklarını beklerse eğer nedense artık erkek olur diye düşünürüz. Bu örnekleri çoğaltabiliriz.

Hatta geçenlerde Türkiye nüfusu açıklanmış; toplam müfus 84.680.273 kişi kadın sayısı 42.428.101 erkek sayısı ise 42.252.172. Nasıl bu kadar yakın olabiliyor, yakın kalabiliyor, bu da ayrı bir soru işareti 🙂 Bilenler veya yorumlamak isteyenler varsa yoruma bekliyorum.

*Kumar oynamak/oynatmak/özendirmek/teşvik etmek kesinlikle yanlıştır ve yasaktır, bu yazı tamamen bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Monte Carlo Yanılgısı” için 3 yorum

  1. Arif, kadın ve erkek sayısının yakın olmasını beklerim çünkü çocuk kromozomlarının yarısını anneden yarısını babadan alıyor. Anneden kesin X kromozomo alıyor. Babadan da X ya da Y kromozomo alabilir. Yani %50 şansı var.

    (Sonra düşünürken aklıma geldi)Tabi bu durum daha karışık aslında çünkü bildiğim kadarıyla kadınların bazı ülkelerde erkeklerden daha fazla yaşaması bekleniyor. Bu durumda Kadın sayısının bazı yerlerde erkek sayısından fazla olması beklenebilir.

    Ruletin nasıl oynandığını hiç bilmiyordum. Yazını okuduktan sonra baktım. Oyunu çok güzel tasarlamışlar, kazanması beklenen tek kişi kasa :). Ruleti oynatmak lazım 😀

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s