Pocahontas Edward Norton’un 12. dereceden büyükannesiymiş!

Edward Norton'un Pocahontas'in 12.dereceden torunu olduğu haberi şu sıralar internet sayfalarında dolaşmakta. Peki ama bunun anlamı ne? Edward Norton gibi Pocahontas'in soyundan gelen kaç kişi olabilir? Bu yazımda kısaca bu konulara değineceğim.

Bu haberi okuduğum zaman açıkçası çok etkilendim çünkü üzerinden uzum süre geçmiş olmasına rağmen kayıtlar yardımıyla bunun doğrulanabilmiş olması bana inanılmaz geliyor. Türkiye'şartlarında belirli aralıklarla kurumların arşivleri ya sel sebebiyle sular altında kalıyor ya da çıkan yangınlarda yitip gidiyor. Ayrıca, yakın zaman önce e-devlet üzerinden soy ağacı hizmeti verileceği duyurulduğunda bu Türkiye'de büyük bir haber olmuştu. Birçok insan soyağacı servisi kullanıma açılınca e-devlet sitesine giriş yapıp soy ağacını sorgulamıştı. Ben de onlardan biriydim ve soyağacı kayıtlarım 2 ya da 3 nesil kadardı. Yani 2-3 nesil öncesine dair hiçbir kayıt yoktu. Bu gerçekleri göz önünde bulundurunca 12 nesil öncesi hakkında konuşabiliyor olmaları beni etkiledi.

Peki Pocahontas'in Edward Norton'un 12. dereceden büyük annesi olması ne demek? Bu çok istisnai bir durum mu? Bu durumun ne kadar istisnai olduğunu küçük bir hesaplama yaparak beraber bulabiliriz. Öncelikle yapılan açıklamadan Edward Norton ile Pocahontas arasında 12 nesil olduğunu biliyoruz, yani 12 nesil boyunca kadın ve erkekler evlendi ve çocukları oldu. Her nesilin çocukları başkalarıyla evlendi ve onların da çocukları oldu. Her nesilde ortalama olarak kaç çocuk doğurulduğunu bilirsek, Edward Norton'gibi Pocahontas'in torunu olan kaç kişinin olduğunu hesaplayabiriz. Maalesef ki internette yaptığım araştırmalar sonucunda ortalama çocuk sayısıyla ilgili geçmişe dönük veri bulamadım. Bu sebeple ortalama çocuk sayısını tahmin edeceğiz ve hesaplamayı yapacağız.

Ortalama çocuk sayısını 2, 3, ve ya 4 olarak alabiliriz. Bugünün şartlarında ortalama çocuk sayısı dünya genelinde 2'ye yakın. Doğumkontrol yöntemlerinin eksikliği ve tarım toplumlarında çok çocuklu ailelerin avantajı göz önünde bulundurunca, ortalama çocuk sayısının eski zamanlarda 2'den kesinlikle daha fazla olduğunu varsayabiliriz.

Her nesil için ortalama çocuk sayısını 2 alırsak ve aradan 12 nesil geçerse, şuan yaşayan çocuk sayısı 2'nin 12. kuvveti olur: 2^12 ve bu da 4,096'ya eşit.

Her nesil için ortalama çocuk sayısını 3 alırsak ve aradan 12 nesil geçerse, şuan yaşayan çocuk sayısı 3'ün 12. kuvveti olur: 3^12 ve bu da 531,441'e eşit.

Her nesil için ortalama çocuk sayısını 4 alırsak ve aradan 12 nesil geçerse, şuan yaşayan çocuk sayısı 4'ün 12. kuvveti olur: 4^12 ve bu da 16,777,216'ya eşit

Bence her nesil için ortalama 2 çocuk çok az. Ortalama 4 çocuk da fazla diye düşünüyorum. Bu sebeple ortalama çocuk sayısının 3 ile 4 arasında olduğunu düşünürsek Edward Norton gibi Pocahontas'in torunun olan ve yaşayan en az 531,441'den fazla kişinin olması gerekir. Tabi Edward Norton ünlü olduğu için bu bilgi magazin haberi niteliği taşıyor.

Bugünlük benden bu kadar. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Kalın sağlıcakla.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s