Sezar Şifreleme Yöntemi

Sezar şifreleme yönteminin şematiği.

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda size kısaca Sezar şifreleme yöteminden bahsedeceğim. Bu yöntem adını Roma’nın ünlü diktatörü Jül Sezardan almakta. Jül Sezar’ın askeri yazışmalarını korumak için bu şifreleme yöntemini kullandığı bilinmekte. Peki Sezar şifreleme yöntemi nedir, nasıl çalışır ve bugünün şartlarında bu şifreleme yönteminin geçerliliği var mıdır? Yazımın devamında bütün bu soruların cevabını bulacaksınız.

Sezar şifreleme yönteminde alfabe'nin kaydırılması

Sezar şifreleme yöntemi kapak fotoğrafında da gördüğünüz gibi bir mesaj ve anahtar’ı girdi olarak alır ve çıktı olarak şifrelenmiş mesaj üretir. Sezar şifreleme yöntemi basit bir şifreleme yöntemidir ve alfabe’deki harflerin sırasının kaydırıdılması metodunu kullanır. Sezar şifreleme yönteminde anahtar bir sayıdır ve alfabe’nin harfleri anahtar kadar kaydırılarak şifrelenmiş metnin harfleri hesaplanır. Örneğin yukarıdaki şekilde alfabe 3 adet kaydırıldı ve şifrelenmek istenen mesajın her harfi aşağıdaki kaydırılmış aldabedeki harfle değiştirildi. Örneğin mesaj içerisinde “m” harfi varsa bu harfi “ö” harfi ile değiştirerek şifrelenmiş mesajdaki harfi hesaplamış oluyoruz. Kapak fotoğrafımızda “merhaba dünya” mesajını alfabeyi 3 adet kaydırarak şifreledik ve sonuç olarak “öğtmçdç gzpbç” şifrelenmiş mesajını eldeettik. Sezar şifreleme yöntemiyle şifrelenmiş bir mesajı çözmek için ikinci şekildeki okları ters yönde takip etmek yeterli.

Sezar şifreleme yöntemini kullanarak bir mesaj en fazla 29 farklı şekilde şifrelenebilir çünü alfabemizde sadece 29 harf var ve en fazla 29 kaydırma işlemi yapabiliriz. Bugünün şartlarında bu şifreleme yönteminin geçerliliği yoktur çünkü ihtimal sayısı az olduğu için anahtarın deneme yanılma yoluyla bulunması çok kolaydır.

Bu yazı WhatsApp’ın kulandığı uçtan uca şifreleme yöntemini anlatacağım yazım için önemli bir temel oluşturuyor. Uçtan uca şifreleme yöntemini anlatacağım yazı için beklemede kalın!

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s